Botë

Le Monde: Në Ballkan, bandat kriminale në zemër të sistemit shtetëror

 

Lufta e bandave mori vrull dy vjet më vonë, më 2016, pas vrasjes së Aleksandar Stankoviqit, kreu i bandës Janjiçari, i përbërë nga tifozët më ekstrem të klubit të futbollit nga Beogradi, Partizan. Tradicionalisht në Serbi grupet e huliganëve janë tokë pjellore për nëntokën, siç ishin për milicët paramilitarë gjatë luftërave të viteve 1990, shkruan “Le Monde”

Gazeta franceze “Le Monde” ka publikuar një tekst të Remy Urdanit në kuadër të serisë “Gjeopolitika e mafies”, me titull “Në Ballkan, bandat kriminale në zemër të sistemit shoqëror”.

“Arsyet e shpërthimit të dhunës në vitet e fundit mes banditëve nga Serbia dhe Mali i Z, nganjëherë mbeten misterioze. Të shtëna në kafene, shpërthime të veturave, kufoma të gjetura në rrugët e Beogradit, Kotorit apo Podgoricës, për të mos përmendur numrin e panjohur të të zhdukurve – shtatë vjet luftash mes bandave, atentatesh e hakmarrjesh lanë një bilanc prej së paku 50 të vdekurve”, shkruan gazeta franceze.