Botë

Kina “blindon” një qytet të tërë sherri i përhapjes më të madhe të COVID-19

Foto: AP
 

Vala më e rëndë e përhapjes së koronaviruist në Kinë, që nga fillimi i pandemisë më 2019, është përshkallëzuar të mërkurën me regjistrimin e rasteve të reja të infektimit në shumë pjesë.

Kjo ka nxitur autoritetet që ta mbyllin një qytet të tërë dhe të dënojnë udhëheqësit e tij. Qysh prej valës së parë kinezët kanë qenë të lirë nga viruset, kanë shënuar raste të pakta dhe i kanë vënë nën kontroll kufijtë.