Botë

Japonia alarmon për përhapjen e pashembullt të COVID-19

Foto: AP
 

Japonia ka paralajmëruar të mërkurën se rastet e reja të infektimit me koronavirus po përhapen me shpejtësi të pashembullt, duke vënë në hije Lojërat Olimpike që po mbahen në Tokio dhe duke i shtuar dyshimet për punën e Qeverisë në luftë me pandeminë.

Ministri japonez i Shëndetësisë, Norihisa Tamura, ka thënë se varianti Delta po e nxit përhapjen e virusit “si kurrë më parë”.