Botë

Izraeli i kundërpërgjigjet Hamasit me disa raketa në Rripin e Gazës

FOTO: AP
 

Avionët izraelitë goditën një sërë objektivash në Rripin e Gazës të hënën në përgjigje të lëshimit të raketave jashtë territorit të sunduar nga Hamasi. Ishte nata e tretë radhazi e luftimeve midis dy palëve, edhe pse ministri i Jashtëm i Izraelit u përpoq të pengonte stimujt për qetësi.

Tensionet janë rritur pas arratisjes së javës së kaluar nga një burg izraelit nga gjashtë të burgosur palestinezë, si dhe përpjekjet e vështira të Egjiptit për të ndërmjetësuar një armëpushim afatgjatë në vazhdën e një lufte 11-ditore majin e kaluar.