Botë

Socialdemokratët me epërsi të lehtë në prag të zgjedhjeve gjermane

Foto: AP
 

Socialdemokratët e Gjermanisë kanë epërsi të lehtë kundrejt CDU-së konservative të Angela Merkelit, kanë treguar rezultatet e anketimeve të së martës, duke paralajmëruar se zgjedhjet e së dielës do të jenë një betejë e fortë federale.

SPD-ja, kandidati i së cilës për kancelar, Olaf Scholz, aktualisht është zëvendës i Merkelit dhe ministër Financash në koalicionin e madh, ka ruajtur 25 për qind të mbështetjes në anketimin e kryer nga Forsa për televizionet RTL dhe n-tv.