Botë

Thellohen tensionet SHBA-Kinë, OKB-ja bën thirrje për qetësi

 

Me përkrahjen e madhe për Tajvanin, marrëveshjen e re për të furnizuar Australinë me nëndetëse bërthamore dhe shpalosjen e strategjisë evropiane për angazhim më të madh në Indo-Paqësor, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj po bëhen më kategorikë në qasjen kundër Kinës në rritje.

Kina ka kundërshtuar lëvizjet e Perëndimit, mirëpo tensionet në rritje mes Pekinit dhe Washingtonit kanë detyruar sekretarin e përgjithshëm të Komeve të Bashkuara, Antonio Guterres, që t’u bëjë thirrje presidentëve për riparimin e marrëdhënieve krejtësisht jofunksionale dhe ua tërhoqi vërejtjen se rrezikojnë ndasinë në botë. Në Asamblenë e Përgjithshme, të dy liderët zgjodhën gjuhë të butë.