Botë

Shkencëtarët mendojnë se gjetën shkakun e mpiksjes së gjakut me vaksinën e AstraZenecas

 

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur shkaku që çon te rastet e rralla të mpiksjes së gjakut pas marrjes së vaksinës Oxford/AstraZeneca, raporton BBC.

Ekipi – në Cardiff dhe SHBA – ka treguar në hollësi se si një proteinë në gjak tërhiqet nga një komponent kyç në vaksinë.