Botë

Infermierja amerikane akuzohet se ka bërë karta false të vaksinimit anti-COVID

Foto: AP
 

Një infermiere në Kolumbia të SHBA-së është paditur nga një juri e madhe federale me akuzat për bërjen e kartave mashtruese të vaksinimit COVID-19, është bërë e ditur nga zyra e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin e Karolinës së Jugut.

Tammy McDonald, 53 vjeç, akuzohet për bërjen e kartave të rreme të vaksinave më 20 qershor dhe 28 korrik. Ajo dyshohet se kishte plotësuar kartat e vaksinave për njerëzit që ajo e dinte se nuk kishin marrë një vaksinë anti-COVID. Më pas ajo akuzohet se ka gënjyer agjentët federalë kur u mor në pyetje për këtë çështje në tetor.