Botë

Vullkani i Indonezisë, banorët ikin nga retë e mëdha të hirit

 

Një vullkan në ishullin indonezian Java po shpërthen, duke krijuar re të mëdha  hiri në qiell dhe duke mbuluar fshatrat përreth, thonë raportet.

Banorët pranë malit Semeru në Java lindore janë larguar dhe ekipet e shpëtimit po udhëtojnë në zonën e prekur.