Botë

Tre të vdekur e dy të lënduar nga një ortek bore në Austri

 

Tre skiatorë kanë mbetur të vdekur dhe dy të tjerë të lënduar, si pasojë e një orteku bore në Austrinë qendrore, kanë bërë të ditur autoritetet.

Viktimat ishin pjesë e një grupi prej 11 skiatorësh, tetë prej të cilëve u goditën nga një pllakë dëbore afërsisht 200 metra e gjerë, teksa ngjiteshin në një shpat, gjatë një turneu skijimi, të shtunën në zonën Tweng, në provincën Salzburg.