Botë

Plani i Rusisë për ta pushtuar Ukrainën

 

A është Evropa në prag të luftës? Për ditë të tëra, Kremlini ka kërcënuar se lufta kundër Ukrainës do të ishte e pashmangshme nëse qeveria e saj nuk do të braktiste planet e saj të supozuara për të rimarrë Donbasin e pushtuar nga Rusia dhe Krimenë e aneksuar nga Rusia, shkruan në një artikull ekskluziv e përditshmja gjermane “Bild”.

NATO-s do t’i duhet gjithashtu të "garantojë" se Ukraina nuk do të bëhet kurrë anëtare e aleancës. Dhe ata duhet të tërheqin armët që supozohet se janë të stacionuara në Ukrainë për të parandaluar një luftë në rajon.