2 perditesime
17:43

Shkon në 70 numri i viktimave në Kentucky

Numri i viktimave nga tornadot në Kentucky të SHBA-së ka shkuar në 70, raportojnë mediumet ndërkombëtare.

Autoritetet njoftojnë se shifrat mund të rriten për shkak të tornadove masive që kanë goditur së fundmi këtë shtet.

Kentucky ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, derisa një pjesë e viktimave thuhet se kanë humbur jetën në një fabrikë qirinjsh.

11:27

Të paktën 50 persona mund të kenë vdekur nga tornado në Kentucky

Të paktën 50 njerëz kanë gjasa të kenë vdekur pasi një tornado goditi Kentuckyn jugperëndimor të premten vonë.

"Ne e dimë se ka të ngjarë të kemi më shumë se 50 vdekje, nëse jo dukshëm në veri të kësaj, nga kjo ngjarje”, ka thënë guvernatori Andy Beshear për CNN.

Shumica e shkatërrimit u përqëndrua në kontenë Graves, tha ai, duke përfshirë qytetin e Mayfield.

Tornado është përhapur në orët e natës të së premtes, ndërsa një varg stuhish të fuqishme shpërthyen në SHBA-në qendrore.

Guvernatori tha se rimorkio të mbushura me ujë janë nisur për në Mayfield për t'u siguruar që njerëzit të kenë ujë të pijshëm të përdorshëm.

Beshear ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme gjatë natës, duke vendosur Gardën Kombëtare.

"Ne kemi një fabrikë në Mayfield me një shembje çatie që do të jetë një ngjarje me viktima masive”, ka thënë Beshear.

Të paktën 24 tornado u raportuan në pesë shtete - Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri dhe Tennessee - sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive NOAA, me zyrtarët në Arkansas që thanë se të paktën dy persona kishin vdekur.

08:10

Një i vdekur e disa të lënduar si pasojë e tornadove në SHBA

Një stuhi e fuqishme shpërtheu në pjesën qendrore të SHBA-së të premten vonë, duke shkaktuar të paktën 19 tornado në pesë shtete.

Një person vdiq dhe disa të tjerë u lënduan në Monette, Arkansas, pasi një tornado goditi një shtëpi pleqsh, sipas gjykatësit të Qarkut Craighead, Marvin Day.

Zyrtarët lokalë kishin thënë më parë se dy persona vdiqën, por Day tha se mjekësia lokale ka përcaktuar që atëherë kishte vetëm një vdekje.

"Të gjithë janë nxjerrë nga shtëpia e të moshuarve dhe janë llogaritur”, ka thënë kryetari i bashkisë së qytetit Bob Blankenship. "Ne kemi një qendër triazhi të ngritur në shkollën lokale ku njerëzit po trajtohen dhe të tjerët janë transportuar në spitalet lokale”, ka vazhduar ai.

Në Tenesi, disa struktura u dëmtuan dhe një numër i panjohur njerëzish u bllokuan në Samburg, sipas shefit të policisë së qytetit të Unionit, Karl Ullrich.

Tornadot u raportuan në Arkansas, Missouri, Tennessee, Kentucky dhe Illinois, sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive të Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës.

Në përgjithësi, më shumë se 55 milionë njerëz në mbarë vendin ishin në rrezik nga stuhitë e forta të premten.

Nga fillimi i së shtunës, të paktën 157,000 klientë kishin humbur energjinë në gjashtë shtete, sipas poëeroutage.us.