Botë

Evropianët rivendosin kufizimet ndërsa Omicroni përfshin kontinentin

Foto: AP
 

Kombet në të gjithë Evropën po lëvizin për të rivendosur masa më të ashpra për të frenuar një valë të re infeksionesh me COVID-19 të nxitur nga varianti shumë i transmetueshëm Omicron.

Ndërsa numri i rasteve u përshkallëzua, ministrat e alarmuar në Francë dhe Austri shtrënguan kufizimet e udhëtimit. Parisi anuloi fishekzjarrët e Vitit të Ri. Danimarka mbylli teatrot, sallat e koncerteve, parqet argëtuese dhe muzetë. Irlanda vendosi një orë kufizimi nga 20:00 në bare dhe frekuentim të kufizuar në ngjarje të brendshme dhe të jashtme.