Botë

Kandidati për president të Francës dënohet nga gjykata për gjuhë të urrejtjes

Foto: AP
 

Kandidati për president të Francës, Eric Zemmour, është gjobitur me 10 mijë euro nga një gjykatë në Paris për gjuhë të urrejtjes.

Rasti ndaj kandidatit të ekstremit të djathtë ishte inciuar gjatë një paraqitje në TV të tij, ku ai përshkroi fëmijët migrantë që gjenden pa prindër si “hajdutë”, “përdhunues” dhe “vrasës”, raporton BBC.