Botë

Blinken vizitë në Gjermani dhe Ukrainë këtë javë

 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, do të udhëtojë këtë javë në Gjermani dhe Ukrainë, derisa kërcënimi rus ndaj kësaj të fundit po vazhdon.

Në Berlin, Blinken do të diskutojë angazhimet e fundit diplomatike me Rusinë dhe përpjekjet e përbashkëta për të penguar agresionin e mëtejshëm rus kundër Ukrainës, duke përfshirë gatishmërinë e aleatëve dhe partnerëve për të imponuar pasoja masive dhe kosto të rënda ekonomike ndaj Rusisë, njofton zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.