Botë

Amerikani që u shpall i pafajshëm pasi vrau dy persona, po kërkon t’i kthehet arma

Foto: AP
 

Kyle Rittenhouse, djaloshi nga Illinois, i shpallur i pafajshëm pasi qëlloi për vdekje dy burra dhe plagosi një të tretë gjatë protestave në rrugët e Kenoshas në vitin 2020, po kërkon kthimin e armës dhe pronave të tjera që policia sekuestroi pas arrestimit të tij.

Avokati i Rittenhouse, Mark Richards, paraqiti dokumentet në Gjykatën e Qarkut të Kenoshas të mërkurën, duke kërkuar kthimin e sendeve, me shpjegimin se Rittenhouse dëshiron që pushka e stilit AR-15 të kthehet në mënyrë që të mund të shkatërrohet.