Botë

Mbi 100 militantë të IS-it sulmojnë burgun më të madh në Siri ku mbahen ekstremistë

Foto: AP
 

Më shumë se 100 militantë nga grupi i Shtetit Islamik kryen një sulm kompleks në burgun më të madh të Sirisë që mbante ekstremistë të dyshuar, thanë zyrtarët të premten.

Thyerja në burgun në Siri besohet të jetë më e madhja që kur militantët humbën pjesën e fundit të territorit që mbanin gati tre vjet më parë. Në muajt e fundit, qelizat e fjetura të IS-it janë bërë më aktive, duke pretenduar sulme që vranë shumë irakianë dhe sirianë.