Botë

Tërmet 6.6 ballësh në Japoni

 

Një tërmet me magnitudë 6.6 ballë goditi Japoninë jugperëndimore të premten, duke shkaktuar lëkundje të forta në rajon, por jo kërcënim për një cunami, tha agjencia e motit.

Tërmeti ndodhi rreth orës 1:08 të mëngjesit, me shkallën më të lartë sizmike të intensitetit sizmik në prefekturat Miyazaki dhe Oita në ishullin kryesor jugperëndimor të vendit, Kyushu, tha Agjencia Meteorologjike Japoneze.