Botë

SHBA-ja dhe Rusia tentojnë të ulin temperaturat në krizën e Ukrainës

Foto: AP
 

Me më shumë se 100 mijë ushtarë rusë të mbledhur në afërsi të Ukrainës, shumica frikësohen se Moska është duke u bërë gati për pushtim, ani pse Rusia e ka refuzuar këtë. SHBA-ja dhe aleatët e saj janë duke tentuar të prezantojnë një front të përbashkët për të parandaluar këtë ose për të koordinuar një reagim më të ashpër nëse dështon diplomacia

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë tentuar të ulin temperaturat në krizën e nxehtë në lidhje me Ukrainën, ani pse palët nuk raportuan për ndonjë sukses në bisedimet e së premtes që kishin për qëllim parandalimin e pushtimit rus.

Të armatosur me qëndrime krejt të kundërta, sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, dhe ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, u takuan në Gjenevë për gati 90 minuta, në atë që amerikanët e cilësuan si “moment kritik”.