Botë

Blinkeni flet me Lavrovin në telefon, kërkon që Rusia t’i tërheqë trupat nga kufiri me Ukrainën

Foto: AP
 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, përmes një telefonate të zhvilluar të martën me homologun e tij rus, Sergei Lavror, ka kërkuar nga Rusia që të zbusë tensionet dhe të tërheqë trupat e saj nga kufijtë e Ukrainës, ka njoftuar Departamenti i Shtetit.

Blinken theksoi se “pushtimi i mëtejshëm i Ukrainës do të përballej me pasoja të shpejta dhe të rënda” dhe i kërkoi Rusisë të ndiqte një rrugë diplomatike, thuhet më tej në deklaratë.