Botë

Koreja e Veriut mund ta lëshojë një raketë për ta vendosur një satelit spiun në hapësirë

Foto: AP
 

Koreja e Veriut ka testuar pjesë të raketës së saj më të madhe balistike ndërkontinentale në dy lëshimet e saj të fundit, thanë ushtritë e SHBA-së dhe Koresë së Jugut, që ka të ngjarë se do ta lëshojë atë së shpejti për të vendosur një satelit spiun në orbitë në atë që do të ishte provokimi i tij më i rëndësishëm në pesë vjet, raporton AP.

Fqinjët e Koresë së Veriut zbuluan dy lëshime balistike javën e kaluar. Koreja e Veriut tha më vonë se po testonte kamera dhe sisteme të tjera për t'u instaluar në një satelit spiun, por nuk bëri të ditur se çfarë raketa përdorte.