Botë

Blinken: Rusia zhvilloi fushatë të qëllimshme të mizorive në Bucha

 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka akuzuar Rusinë për fushatë të qëllimshme të mizorive në qytetin ukrainas, Bucha.

Kjo deklaratë e Blinkenit është dhënë pas publikimit të pamjeve që kanë treguar mbi 20 trupa të pajetë të civilëve ukrainas që janë vrarë dhe janë lënë midis rrugëve të këtij qyteti me fillim të tërheqjes së trupave ruse rreth Kievit, raportoi "Times of Israel".