Botë

Britania zotohet t’u dalë në ndihmë Finlandës e Suedisë nëse sulmohen nga Rusia

Foto: AP
 

Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë së Madhe, Ben Wallace, ka deklaruar në një konferencë të përbashkët me homologun e tij finlandez, Antti Kaikkonen, se Britania do të vihej në ndihmë të Finlandës në rast të ndonjë sulmi.

Finlanda dhe Suedia janë duke e shqyrtuar mundësinë e aplikimit për t’u bërë anëtare të NATO-s, ndonëse janë përballur me kërcënime nga Rusia në rast të ndonjë vendimi të tillë, raportoi Sky News të mërkurën.