Botë

Erdogani këmbëngulës: Turqia do t'i thotë “jo” anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

 

Turqia do t'i thotë "jo" hyrjes së Finlandës dhe Suedisë në NATO, deklaroi të enjten presidenti Recep Tayyip Erdogan, ndërsa përfaqësues të lartë të dy vendeve pritet të vizitojnë Turqinë për bisedime në ditët në vijim, shkruan AA.

Udhëheqësi turk përsëriti shqetësimet e sigurisë së Ankarasë në mes të kërkesës të Helsinkit dhe Stokholmit për anëtarësim në NATO, duke thënë se vendet nordike kanë strehuar anëtarë të grupeve terroriste si YPG/PKK dhe organizata terroriste FETO.