Botë

I nxehtë përvëlues në Spanjë, nesër mbi 42°C

Foto: EPA
 

Temperaturat në disa pjesë në jug të Spanjës parashikohen të kalojnë 42 gradë Celsius të shtunën, ndërsa një valë e nxehtë me "intensitet të jashtëzakonshëm" sjell erëra me pluhur, një rrezik të shtuar të zjarreve në pyje dhe kushte të nxehta që shihen më shpesh në pikën e verës sesa në mes të majit, raportoi të premten The Guardian.

Qeveria spanjolle aktivizoi planin e saj kombëtar për temperaturat e çrregullta të enjten në mbrëmje pasi agjencia shtetërore meteorologjike, Aemet, paralajmëroi se Spanja po përballet me "një nga majat më të nxehta në këtë vend në vitet e fundit".