Botë

Rusia pretendon se e ka pushtuar tërësisht Mariupolin

Foto: AP
 

Në atë që do të ishte fitorja e saj më e madhe në luftën me Ukrainën, Rusia pretendon se e ka pushtuar Mariupolin, pas një rrethimi gati tre-mujor që e ktheu pjesën më të madhe të qytetit port strategjik në një gërmadhë tymuese, me mbi 20,000 civilë që dyshohet se kanë vdekur.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu i raportoi presidentit, Vladimir Putin "çlirimin e plotë" të fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol - bastioni i fundit i rezistencës ukrainase dhe qytetit në tërësi, tha të premten zëdhënësi Igor Konashenkov, raporton Associated Press.