Botë

Diplomati gjerman: Putini synon të provokojë uri, pastaj të destabilizojë Evropën me valë refugjatësh

Rüdiger von Fritsch
 
Ky tekst është Premium por sot mund ta lexoni pa pagesë!

Rüdiger von Fritsch ka qenë ambasador i Gjermanisë në Moskë mes viteve 2014-2019. Ai konsiderohet si njohës i mirë i Rusisë. Në intervista dhe në librin e tij të ri ai analizon qasjen e gabueshme të Perëndimit ndaj Vlladimir Putinit. Me ton jodiplomatik Fritsch thekson se politika perëndimore ndaj Rusisë u dominua nga naiviteti, oportunizmi dhe injoranca.

Që nga 24 shkurti, kur shefi i Kremlinit Vlladimir Putini vendosi të sulmojë Ukrainën, Rusia ka humbur mijëra ushtarë. Përpjekja për të pushtuar Kievin dhe instaluar në kryeqytetin ukrainas një qeveri marionetë dështoi. Tani forcat e Putinit janë koncentruar në Ukrainën lindore, nga e cila përpiqen të shkëpusin sa më shumë territor që të jetë e mundur. Njëkohësisht Putin po përpiqet që duke provokuar një krizë urie të shkaktojë kriza në shumë vende aziatike dhe afrikane dhe kësisoj të provokojë një valë refugjatësh, të cilët do të destabilizonin Evropën, thotë ish-ambasadori gjerman në Rusi Rüdiger von Fritsch.

Kalkulimi i Putinit, sipas von Fritsch, është që të bllokojë furnizimet me drithë dhe për pasojë njerëzit e uritur të marrin rrugën drejt Evropës – si atëherë kur miliona sirianë ikën nga tmerret e luftës. Për këtë arsye Rusia po e pengon Ukrainën të eksportojë drithë dhe po i bombardon siloset me drithë. “Me valë të reja refugjatësh ai dëshiron të destabilizojë Europën dhe të shtojë presionin politik. Kjo është luftë hibride”, tha ai për gazetën gjermane “Tagesspiegel”. Me luftën hibride nënkuptohet përdorimi i mjeteve joushtarake siç janë sulmet kibernetike apo fushatat me lajme të rrejshme.