Botë

Emisari rus jep dorëheqjen shkaku i “luftës agresive”

 

Ukraina ndërkaq ka ekspozuar në zemër të Kievit tanke dhe automjete të tjera të djegura ruse si trofe lufte në ditën kur ka dënuar me burgim të përjetshëm ushtarin e parë rus që e qëlloi një civil ukrainas. Presidenti Zelenskyy i ka kërkuar Perëndimit t’i vërë embargo të plotë naftës ruse

Një veteran 20-vjeçar i shërbimit diplomatik të Rusisë njoftoi dorëheqjen e tij të hënën në shenjë proteste ndaj luftës së vendit të tij kundër Ukrainës, raportuan shumë media.

Në një protestë të rrallë publike nga një zyrtar rus, Boris Bondarev, diplomat i dërguar në misionin rus në Kombet e Bashkuara në Gjenevë, postoi një deklaratë në një llogari në LinkedIn duke dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë dhe duke kritikuar Ministrinë e Punëve të Jashtme ruse për bashkëpunim në atë që ai e përshkroi si një "luftë agresive" - ​​gjuhë që është e ndaluar në Rusi sipas ligjeve të censurës gjatë kohës së luftës.