Botë

Heroizmi i pilotëve ukrainas për të furnizuar ushtarët në fabrikën Azovstal

 

Ushtria ukrainase mbrojti fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol për gati tre muaj.

Mbrojtësit ishin vendosur në bodrumet e fabrikës, shpesh pa ushqim dhe ilaçe dhe pamjet e publikuara së fundmi tregojnë pilotët ukrainas që rrezikojnë jetën e tyre, duke fluturuar me helikopterë Mi-8 përmes hapësirës ajrore të kontrolluar nga Rusia për të furnizuar ushtarët e rrethuar në Azovstal, shkruan “Express.co.uk” të mërkurën.