Botë

Në Mariupol, të vrarët po varrosen pa u identifikuar

Foto: Associated Press/AP
 

Qindra varre janë hapur së fundmi në afërsi të fshatit Manhush, jo fort larg qytetit strategjik të Ukrainës, Mariupol. Disa prej tyre kanë kryqe dhe emra, por shumica prej tyre janë shënjuar vetëm me numra.

Sipas një banori të Manhushit, traktorët nga autoritetit ukrainase kanë nisur të mihin varre në fushë afër varrezave të fshatit në shkurt, kur nisi pushtimi rus i Ukrainës. Disa prej varreve janë të zbrazëta, megjithëse ditëve të fundit janë rralluar ceremonitë funerale. Trupat ukrainase ndërkaq po luftojnë në fabrikën e preparateve kimike në Severodonjeck, ka bërë të ditur drejtuesi i të ashtuquajturës Republika Popullore e Luhanskut.