Botë

Siria e gatshme të njohë pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut

Siria e gatshme të njohë pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut
Foto: Al Jazeera
 

Siria dhe disa vende të tjera janë shprehur të gatshme të njohin pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut, rajone të pushtuara nga Rusia në Ukrainë, ka njoftuar agjencia mediatike SS, e cila ka lidhje të ngushta me Kremlinin.

Kreu i të ashtuquajturës Republika Popullore e Luhanskut, Leonid Pasichnyk, ka pohuar se ndër vendet që janë gati të njohin pavarësinë e territoreve të Donbasit, të pushtuara nga Rusia, është edhe Siria, raportoi “Yahoo News” të enjten.