Botë

18 emigrantë vriten teksa po përpiqeshin ta kalonin kufirin me Spanjën

 

18 afrikanë që kërkonin të kalonin në Spanjë u vranë dhe dhjetëra emigrantë dhe policë u plagosën në atë që autoritetet marokene e quajtën një "rrëmujë" e njerëzve që kaluan kufirin e Marokut me enklavën spanjolle afrikano-veriore të Melilla të shtunën.

Një total prej 133 emigrantësh shkelën kufirin midis qytetit maroken të Nadorit dhe Melilla, kalimi i parë masiv i tillë që kur Spanja dhe Maroku ndreqën marrëdhëniet diplomatike muajin e kaluar. Një zëdhënës i zyrës së qeverisë spanjolle në Melilla ka thënë se rreth 2 mijë njerëz u përpoqën të kalonin, por shumë u ndaluan nga policia e Gardës Civile spanjolle dhe forcat marokene në të dyja anët e kufirit.