Botë

Forcat ruse e bllokojnë qytetin e dytë në lindje të Ukrainës

 

Sievierodonetsku dhe Lysychansku kanë qenë pikat qendrore të ofensivës ruse që synonte pushtimin e të gjithë rajonit të Donbasit në Ukrainën lindore dhe shkatërrimin e ushtrisë ukrainase që e mbron atë.

Forcat ruse kanë bllokuar një qytet në Ukrainën lindore, tha të shtunën guvernatori i rajonit, pasi sulmi i tyre i pamëshirshëm në qytet detyroi trupat ukrainase të fillonin tërheqjen pas disa javësh luftime intensive. Rusia, gjithashtu, nisi sulme me raketa në zona larg nga qendra e betejave lindore.

Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha në Facebook se forcat ruse po përpiqen ta bllokojnë qytetin e Lysychanskut nga jugu. Qyteti shtrihet pranë Sievierodonetskut, i cili ka duruar sulme të pamëshirshme dhe luftime shtëpi më shtëpi për javë të tëra.