Botë

Marokeni lut Putinin që të mos ia pushkatojë të birin

lutja, ukraina, rusia,
 

Gjykata ruse ka pohuar se Saadoun ishte mercenar, mirëpo babai ka insistuar se ishte anëtar i rregullt i ushtrisë së Ukrainës dhe në momentin e kapjes ai ishte i veshur në uniformat ushtarake ukrainase dhe po mbante në krah armën me numër serik që i përkiste qeverisë ukrainase

Babai i një marokeni që pritet të ekzekutohet pasi është kapur nga separatistët e përkrahur nga Rusia në Ukrainë ka lutur të hënën presidentin rus, Vladimir Putin, që të intervenojë “si baba” dhe t’ia kursejë të birin e tij nga ekipi i pushkatimit.

“Dua që djali të më kthehet, ashtu siç do të donte çdo baba”, ka thënë Taher Saadoun nga kryeqyteti maroken, Rabati.