Botë

Hakmarrja e Rusisë për takimet e liderëve perëndimorë

 

Koha e të dyja sulmeve duket se ishte e krahasuar me takimet evropiane të presidentit të SHBA-së, Joe Biden, kryeministrit britanik, Boris Johnson, kancelarit gjerman, Olaf Scholz, dhe presidentit francez, Emmanuel Macron. Të gjithë mbështetës të Ukrainës.

Seria e fundit e tmerreve në Ukrainë ndodhi gjatë kësaj jave kur fuqia e raketave ruse ra shi breshri mbi civilët në qendrën tregtare shumë larg prej vijës së frontit. Koha e bombardimit nuk ishte koincidencë.

Ani pse lufta e ashpër në lindje të Ukrainës nuk po vërehet, brutaliteti i sulmeve ruse me raketa mbi qendrën tregtare në qytetin Kremenchuk dhe në ndërtesat në Kiev, ka shpërfaqur peizazhin e plotë para syve të botës, sidomos të liderëve perëndimore që u mblodhën në tri samite në Evropë.