Botë

Bisedimet SHBA-Iran do të rinisin në Vjenë me ndërmjetësimin e BE-së

Foto ilustrim
 

Bisedimet për ta ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 midis Iranit dhe fuqive botërore është vendosur të rifillojnë, pasi përfaqësues nga Irani dhe Shtetet e Bashkuara do të kthehen në Vjenë për një rund të ri bisedimesh, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, shkroi të mërkurën Al Jazeera.

Koordinatori i BE-së për bisedimet, Enrique Mora, bashkë me negociatorët kryesorë nga Teherani dhe Uashingtoni, raportohet se do të kthehen në kryeqytetin austriak të mërkurën për bisedimet indirekte që pritet të fillojnë të enjten.