Botë

Kina hedh raketa afër Tajvanit pas vizitës së Pelosit atje

Foto: AP
 

Kina ka gjuajtur raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite të politikanes së lartë amerikane, Nancy Pelosi në ishull.

Tajvani tha se Kina lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, raportoi BBC të enjten.