Botë

Putin takohet me Erdoganin: BE-ja duhet ta falënderojë Turqinë për transitin e gazit

 

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan dhe homologu rus, Vladimir Putin, zhvilluan të premten një takim në Soçi, ku diskutuan marrëdhëniet ndërmjet shteteve, si dhe situatën globale politike, ekonomike dhe të sigurisë, e cila është kryesisht e përcaktuar nga situata në Ukrainë, shkruan CNN.

Sipas mediave ruse, Erdogan dhe Putin diskutuan kryesisht për eksportin e drithit ukrainas nga portet e Detit të Zi, por edhe për situatën energjetike në Evropë.