Botë

Civilët palestinezë vuajnë armiqësitë e brendshme dhe rajonale

Sulmet ajrore izraelite të tri ditëve të fundit kanë vrarë 44 persona, përfshirë 15 fëmijë dhe katër gra (Foto: AP)

Izraeli dhe militantët palestinezë në Rripin e Gazës shkëmbyen zjarr në fundjavë, në periudhën më të keqe të dhunës ndërkufitare që nga lufta 11-ditore midis Izraelit dhe “Hamasit” vitin e kaluar.

 

Luftimet aktuale vijnë pasi Izraeli është zhytur në një krizë të zgjatur politike që po i dërgon votuesit në qendrat e votimit për herë të pestë brenda më pak se katër vjetësh. Udhëheqësi i kujdesshëm, Yair Lapid, mori detyrën në fillim të kësaj vere pasi u shemb qeveria e larmishme ideologjikisht që ai ndihmoi të formohej, duke shkaktuar zgjedhjet e reja

Izraeli dhe militantët palestinezë në Rripin e Gazës shkëmbyen zjarr në fundjavë, në periudhën më të keqe të dhunës ndërkufitare që nga lufta 11-ditore midis Izraelit dhe “Hamasit” vitin e kaluar.

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë 44 persona, duke përfshirë 15 fëmijë dhe katër gra. Në mesin e të vrarëve ishte edhe një komandant të lartë nga Xhihadi Islamik Palestinez, grup militant i mbështetur nga Irani, i cili u vra në një sulm të synuar.