Botë

Zelensky paralajmëron zyrtarët që të mos zbulojnë taktikat ushtarake të Kievit

 

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u ka thënë zyrtarëve qeveritarë që të ndalojnë të flasin me reporterët për taktikat ushtarake të Kievit kundër Rusisë, duke theksuar se bisedat e tilla janë “të papërgjegjshme”.

Në vazhdën e shpërthimeve të mëdha që dëmtuan një bazë ajrore ruse në Krime të martën, gazetat “Neë York Times” dhe “Washington Post” cituan zyrtarë të paidentifikuar që thoshin se forcat ukrainase ishin përgjegjëse. Qeveria në Kiev, nga ana tjetër, mohoi të pranonte nëse ishte prapa shpërthimeve.