Botë

SHBA-ja dhe Tajvani do të nisin bisedimet dypalëshe tregtare

Foto: AP
 

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të fillojnë negociatat formale tregtare me Tajvanin, disa javë pas një vizite të diskutueshme të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi.

Rundi i parë i bisedimeve pritet të fillojë në "fillim të vjeshtës", tha Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA-së, raportoi BBC të enjten.