Botë

FBI: Trumpi i ka përzier dokumentet sekrete me gazeta e revista

Foto: AP
 

Katërmbëdhjetë nga 15 kutitë e gjetura nga pasuria e ish-presidentit amerikan, Donald Trump, në Florida në fillim të këtij muaji, përmbanin dokumente të klasifikuara, shumë prej tyre sekrete, të përziera me gazeta të ndryshme, revista dhe korrespondencë personale, sipas një deklarate të FBI-së të lëshuar të premten.

Asnjë hapësirë ​​në pronën e Trumpit në Mar-a-Lago nuk ishte autorizuar për ruajtjen e materialeve të klasifikuara, sipas dokumenteve të gjykatës, të cilat parashtronin arsyetimin e FBI-së për kontrollin e pronës këtë muaj, duke përfshirë "shkakun e mundshëm për të besuar se provat e pengimit do të jenë gjetur”, raportoi Associated Press të shtunën, transmeton Koha.net.