Botë

Exit-pollet në Itali e nxjerrin fitues koalicionin e djathtë

 

Koalicioni i krahut të djathtë i kryesuar nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Meloni është në rrugën e duhur për të fituar shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare të mbajtura sot në Itali, sipas sondazheve të para exit-poll.

Një exit-poll nga transmetuesi shtetëror RAI tregoi se blloku i partive konservatore, i cili përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit dhe partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit, fitoi midis 41 dhe 45 për qind të votave, të mjaftueshme për këto parti për të siguruar kontrollin e të dy dhomave të parlamentit.