Botë

Mbretëresha e Danimarkës ua heq titujt mbretërorë katër nipërve të saj

 

Mbretëresha Margrethe II e Danimarkës ka kërkuar falje, pasi ua ka hequr titujt mbretërorë katër prej tetë nipërve të saj, megjithatë, ajo ka thënë se nuk e ndryshon mendjen për këtë lëvizje.

Monarkja 82-vjeçare, e cila në fillim të këtij viti feston gjysmë shekulli në fron, njoftoi të enjten e shkuar, se nga viti i ardhshëm fëmijët e djalit të saj më të vogël, princit Joakim, nuk do të njihen më si princa dhe princesha, shkruan CNN-i të martën.