Botë

Macron takohet me Bidenin: Ju do ta zgjidhni problemin tuaj, por do ta bëni timin më të madh

 

Presidenti francez Emmanuel Macron iu drejtua përfaqësuesve amerikanë nga të dyja partitë politike dhe shprehu pakënaqësinë e tij me planin e subvencionimit për kompanitë amerikane që do të prekë drejtpërdrejt kompanitë franceze dhe evropiane, shkruan Reuters.

Macron mbërriti në Uashington të martën për vizitën e tij të dytë shtetërore në SHBA që nga marrja e detyrës në vitin 2017, pasi zyrtarët francezë thanë se ai do të përballej me presidentin Joe Biden mbi subvencionet që përmban ligji kundër inflacionit.