Botë

Putini ka frikë nga rebelimet që aktualisht po tronditin aleatët e Rusisë

 

Kur urdhëroi pushtimin e Ukrainës fqinje në fund të shkurtit të këtij viti, presidenti rus Vladimir Putin e dinte se një pjesë e mirë e komunitetit ndërkombëtar do ta dënonte me forcë atë veprim. Përkundër kësaj, ai vendosi ta vërë në veprim planin e tij, siç duket, të menduar jo mjaftueshëm, sepse ai llogariste të paktën në aleatët e tij për ta mbështetur, shkruan The Telegraph.

Putin ia njoftoi planin e tij presidentit kinez Xi Jinping gjatë Lojërave Olimpike Dimërore 4-20 shkurt në Pekin për t'u siguruar që pushtimi nuk do të shkelte paktin "pa kufij" që Rusia dhe Kina kishin bërë më parë. Zyrtarët e inteligjencës perëndimore pretendojnë se Xi më pas i kërkoi Putinit të sulmonte Ukrainën pas përfundimit të ngjarjes sportive. Pas fillimit të pushtimit, i cili çoi në sanksione të ashpra të vendosura ndaj Moskës, presidenti rus kontaktoi Iranin, një vend që është edhe vetë nën sanksione. Teherani, i cili i ka shmangur sanksionet për dekada, i ka mundësuar Putinit të përdorë flotën e tij të cisternave sekrete për të tregtuar naftën në tregun ndërkombëtar.