Botë

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor B-21 Raider

 

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë zbuluar bombarduesin e saj më të ri të fshehtë bërthamor, B-21, i cili gradualisht do të zëvendësojë avionët e parë të lëshuar në Luftën e Ftohtë.

Bombarduesi i parë i ri në 30 vjet mund të kushtojë afro 700 milionë dollarë dhe mund të mbajë armë bërthamore dhe konvencionale, raportoi BBC-ja të shtunën.