Botë

Me sytë nga Kina, SHBA-ja rrit forcat ushtarake në Australi

 

Shtetet e Bashkuara do të rrisin praninë e forcave ajrore, tokësore dhe detare në Australi, duke përfshirë avionë bombardues dhe avionë luftarakë, ka thënë të mërkurën Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, mes shqetësimeve të përbashkëta për Kinën, shkruan CNN.

Duke folur pas bisedimeve vjetore të AUSMIN-it midis aleatëve, Austini ka thënë se të dy vendet ranë dakord gjithashtu të "ftojnë Japoninë të integrohet në iniciativat tona të qëndrimit të forcës në Australi".