Botë

Kapen 4.6 tonë kokainë në një anije në Atlantik

 

Një anije braziliane me më shumë se 4.6 tonë kokainë është ndaluar në Oqeanin Atlantik nga marina franceze. Droga vlerësohet të ketë vlerë rreth 150 milionë euro, sipas një deklarate nga agjencia evropiane e policisë, Europol.

Sipas raportit, anija 21 metra e gjatë u ndalua më 30 nëntor gjatë rrugës për në Evropë në ujërat ndërkombëtare në brigjet e Sierra Leones. Europol, Qendra e Analizës dhe Operacioneve Detare për Drogën dhe autoritete nga Brazili, Franca, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara morën pjesë në operacionin e përbashkët.