Botë

Presidenti i rrëzuar i Perusë paraqitet në gjykatë, akuzohet për rebelim e komplot

Foto: AP
 

Presidenti i rrëzuar i Perusë, Pedro Castillo, është paraqitur të enjten në gjykatë për t’u përballur me akuzat për rebelim dhe komplot. Ndërsa pasrendësja e tij, Dina Boluarte, udhëheqësja e parë femër e vendit, u zotua ta vendosë Perunë në një kurs të ri dhe shpalli një armëpushim pas muajsh trazirash politike.

Presidenti i Perusë u largua nga detyra dhe u akuzua për “rebelim” pas tentativës së supozuar për grusht shteti, ka raportuar “The Guardian” të enjten.